Fundacja prywatna
Fundacja prawa maltańskiego
Fundacje prawa maltańskiego to jeden z ciekawszych wehikułów oferujących osobom fizycznym i prawnym nie tylko skuteczny system zabezpieczenia majątku, ale również efektywny mechanizm planowania podatkowego.
Typy fundacji prawa maltańskiego
Maltańskie prawo przewiduje możliwość powołania dwóch typów fundacji:
- fundacje prywatne (Private Foundations) oraz
- fundacje pożytku publicznego (Purpose Foundatons).
Fundacja prywatna a ochrona majątku
Fundacja prywatna to osoba prawna, której celem jest zarządzanie majątkiem przekazanym przez daną osobę fizyczną w sposób przez nią określony i dysponowanie tym majątkiem zgodnie z wolą założycieli fundacji. Fundacja nie posiada organów typowych dla spółek kapitałowych, takich jak zgromadzenie wspólników, dlatego też fundacji nie dotyczy pojęcie właściciela faktycznego (ang. beneficial owner). Podobnie jak w przypadku trustu, fundator przekazuje swoje prawa do majątku niezależnemu podmiotowi, który staje się formalnym właścicielem majątku. Majątek zgromadzony w fundacji powierza się pod zarząd specjalnie ku temu powołanemu organowi – administratorowi majątku, działającemu na rzecz i w imieniu beneficjentów. Istnieje możliwość wydzielenia poszczególnych składników majątku w ramach tzw. segregated cells. Takie rozdzielenie jest praktyczne szczególnie w kontekście planowania spadkowego i daje możliwość wydzielenia poszczególnych aktywów w celu dystrybuowania ich na rzecz beneficjentów w przyszłości. Każda z wydzielonych komórek majątkowych może korzystać z różnych reżimów opodatkowania.
Dowiedz się więcej
Zgodnie z wprowadzonymi od 1 stycznia 2019 r. przepisami art. 119a par. 1 Ordynacji podatkowej, czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny. Dostępne rozwiązania prawne należy zatem każdorazowo dostosowywać do indywidualnych potrzeb biznesowych, tak aby nie narazić się na zarzut działania sztucznego, sprzecznego w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Dokładne znaczenie tych wskazań normatywnych warto w każdym wypadku skonsultować z radcą prawnym, adwokatem bądź doradcą podatkowym.