Kancelaria Prawna Skarbiec

Fundacja prywatna

Fundacja prawa maltańskiego

Fundacje prawa maltańskiego to jeden z ciekawszych wehikułów oferujących osobom fizycznym i prawnym nie tylko skuteczny system zabezpieczenia majątku, ale również efektywny mechanizm planowania podatkowego.

Typy fundacji prawa maltańskiego

Maltańskie prawo przewiduje możliwość powołania dwóch typów fundacji:

  1. fundacje prywatne (Private Foundations) oraz
  2. fundacje pożytku publicznego (Purpose Foundatons).

Fundacja prywatna a ochrona majątku

Fundacja prywatna to osoba prawna, której celem jest zarządzanie majątkiem przekazanym przez daną osobę fizyczną w sposób przez nią określony i dysponowanie tym majątkiem zgodnie z wolą założycieli fundacji. Fundacja nie posiada organów typowych dla spółek kapitałowych, takich jak zgromadzenie wspólników, dlatego też fundacji nie dotyczy pojęcie właściciela faktycznego (ang. beneficial owner). Podobnie jak w przypadku trustu, fundator przekazuje swoje prawa do majątku niezależnemu podmiotowi, który staje się formalnym właścicielem majątku. Majątek zgromadzony w fundacji powierza się pod zarząd specjalnie ku temu powołanemu organowi – administratorowi majątku, działającemu na rzecz i w imieniu beneficjentów. Istnieje możliwość wydzielenia poszczególnych składników majątku w ramach tzw. segregated cells. Takie rozdzielenie jest praktyczne szczególnie w kontekście planowania spadkowego i daje możliwość wydzielenia poszczególnych aktywów w celu dystrybuowania ich na rzecz beneficjentów w przyszłości. Każda z wydzielonych komórek majątkowych może korzystać z różnych reżimów opodatkowania.

Dowiedz się więcej

Zakładanie fundacji prywatnych na Malcie »

Ochrona majątku z wykorzystaniem fundacji prywatnej »

Jakie korzyści podatkowe daje fundacja? »

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012